Csak MaReSz tagok számára!
Elfelejtett belépési adatok
Kérjük adja meg a szerkesztési jogosultággal rendelkező személy e-mail címét.
Hírek
NEMZETKÖZI KITEKINTÉS - JÓGYAKORLATOK rendezvényszervezőknek
2024. szeptember 17.

Miért érdemes Neuroinkluzívvá tenni a rendezvényeinket?

Az adatok nem hazudnak

A hivatalos statisztikák szerint a neuroatipikus emberek a világ népességének kb. 20 %-át teszik ki, de a szakértők szerint ez a szám közelebb van a 40%-hoz.

A diverzitás tényleg másság

A neurodiverzitás az egyének gondolkodásában, tanulásában és információfeldolgozásában jelentkező természetes különbségekre utal, beleértve többek között az autizmust, az ADHD-t, a diszlexiát, a diszkalkuliát a diszpraxiát (a mozgáskoordináció zavara), az epilepsziát, hiperlexiát, kényszerbetegséget, a Tourette-szindrómát, a Long COVID egyes tüneteit és a szorongásos zavarokat.

A kompenzálás kimerítő

Komoly energiákat emészt fel egy olyan világban boldogulni, amelyet mások számára terveztek, így az alkalmazkodás a hatékonyság és a dolgok élvezetének rovására megy.

Az alábbi szempontokra érdemes figyelni az inkluzivitás érdekében:

ü  Az írott információ zavaró lehet és több időt vesz igénybe a feldolgozása.

ü  A hangok és fények nem csak elvonhatják a figyelmet, de kifejezetten rosszul is eshetnek.

ü  Az ízek és illatok túl erősek lehetnek, vagy épp ellenkezőleg, érzékelhetetlenek.

ü  Nehéz lehet az adott témára koncentrálni vagy épp egy másik témára átállni.

ü  A fizikai érzékelések túl intenzívek lehetnek – a termeket túl hidegnek vagy túl melegnek érezhetik, a minták zavaróak lehetnek, és nehéz lehet az ellazult testhelyzet felvétele.

ü  Ha nem tudjuk mi vár ránk, nehezünkre eshet a sikeres felkészülés.

Mindezek ismeretében sokat tehetünk azért, hogy rendezvényünk hozzáférhető és élvezetes legyen a neuroatipikus emberek számára is.

A KULCS: a személyre szabottság:

ü  Amikor csak lehetséges, biztosítsuk a résztvevők számára választási lehetőséget.

ü  Ajánljunk különböző opciókat a rendezvény tartalmával és a résztvevőkkel való kapcsolódáshoz.

ü  Biztosítsunk elegendő teret az elvonuláshoz, szünetekhez.

ü  Tegyük egyszerűvé számukra egy olyan rendezvény kialakítását, amelyből tényleg profitálnak és tegyük nyilvánvalóvá, hogy elkötelezettek vagyunk egy neuroinkluzív rendezvény létrehozásában.

A KONKRÉT LÉPÉSEK:

A szavak ereje

·         Kerüljük a metaforákat, a marketing szakzsargont és a túlzásokat minden kommunikációban.

·         Kommunikáljunk címszavakban, de ajánljunk linkeket további információval azoknak, akik többet szeretnének megtudni.

·         Használjunk infografikát és képeket a legfontosabb információk közlésére.

·         Kínáljunk csomagolási listákat és a javasolt öltözéket bemutató stílus-táblákat (mood boards) az utazásra való felkészülés megkönnyítésére.

·         Biztosítsunk előzetes információs anyagokat, amelyek feldolgozásával betekintés nyerhető a rendezvény tartalmába, jobb felkészülést és hatékonyabb részvételt biztosítva.

 

Alakítsunk ki kellemes környezetet

·         Az alaprajz kialakításánál gondoljunk a megfelelő mennyiségű közösségi- és pihenőterek létrehozására.

·         Jelezzük a napirendben a zavaró fény- és hanghatással járó programelemeket, és biztosítsunk ezekhez élő online közvetítést.

·         Alakítsunk ki csendes zónákat, ahol az egyes előadások online közvetítései követhetők, illetve ahova szükség esetén félre lehet vonulni.

·         A nagyobb terek dekorációjához használjunk finomabb színeket; pirossal és sárgával csak hangsúlyozzunk.

·         Hagyjunk elegendő helyet a terem végében az álláshoz, járkáláshoz és nyújtózkodáshoz, hogy a résztvevők jelen lehessenek, de ne kényszerüljenek mozdulatlanságra.

A változatosság gyönyörködtet

·         Építsünk be kávészünetet amikor csak lehetséges, a főétkezések esetében pedig engedjük meg a vendégeknek a regisztrációnál, hogy maguk válasszanak a kínált menükből.

·         Biztosítsunk az ülésekhez feliratozást, hogy az elhangzottakat könnyebb legyen feldolgozni.

·         Az ajándékozásnál helyezzük előtérbe az érzékszervi komfortot elősegítő ajándékokat: a takarók, otthonos tárgyak, zajszűrő fejhallgatók, játékok és kirakók népszerű megoldások.

·         Építsünk be hosszabb szüneteket és szabadidős lehetőségeket is a programba, továbbá tegyünk legalább néhány esti programelemet opcióssá.

Fejlesszük a közösségi érzést és a céltudatosságot

·         Készítsük fel jól a szervezőcsapatot: határozzuk meg a „mindig/soha” szabályokat, amikhez a teljes munkafolyamat során tartják magukat a munkatársak.

·         Kommunikáljuk világosan, hogy a rendezvényünk neuroinkluziv és már a regisztrációs folyamat során tegyünk fel kérdéseket, amelyek segítenek rendezvényünk ilyen szellemben való szervezésében.

·         Különítsünk el „hozzáférési-költségvetést” amelyet a regisztráció során kapott visszajelzések alapján felmerülő, inkluzivitást segítő ügyekre használhatunk fel.

·         Kínáljunk azonos választási lehetőségeket valamennyi résztvevő számára – az inkluzív tervezés nem alkalmazkodást, hanem újragondolást jelent.

·         A rendezvény után kérjünk visszajelzést, amit a következő rendezvényünk fejlesztésére használhatunk.

Forrás: BCD Travel meetings & events

https://www.bcdtravel.com/sustainability/