Az első előadást Nemzetközi fenntarthatósági trendek és jógyakorlatok címmel Kovács Balázs, a bécsi GD Consulting tanácsadó iroda vezetője, nemzetközi turisztikai szakértő, a Fenntartható Turizmus Világtanács (GSTC) tagja, az EU Éghajlati Paktum ausztriai nagykövete tartotta.
Előadásának fókuszában az ún. „újturizmus” állt. A fogalom, elmondása szerint, egy összetett, komplex jelenség leírására szolgál, amiben benne van a környezeti-, gazdasági, társadalmi fenntarthatóság, olyan megatrendek, mint a digitalizáció, az emberközpontúság, az életminőség javításnak célja, vagy az optimalizált látogatómenedzsment. A Bécsben élő szakember hangsúlyozta: az újturizmus megközelítéséből nem az a fontos, hogy mit tud adni egy város, régió, térség, stb. a látogatónak, hanem az, hogy a látogató mivel tud hozzájárulni a helyi közösségek életminőségének javításához. Elhangzott: az újturizmus, vagy ahogy az angol szakirodalomban hívják, Visitor Economy, szakít a desztinációs megközelítéssel, mert az a turistára koncentrál. A Visitor Ecomomy ezzel ellentétben a helyiek és a látogatók közötti interakciókra összpontosít. Kovács Balázs az ebből a felfogásból eredő jógyakorlatokat is megosztott a hallgatósággal, köztük a régi, üresen álló üzletek pop-up szállodai szobákká alakításának történetét, ami a „Merülj el a bécsiek mindennapi életében, live like a local!” koncepcióra épül, és újra pezsgést hoz a kiüresedett bevásárlóutcák életébe. Részletesen beszámolt Bécs fenntarthatósági törekvéseiről is. Elmondta, hogy ma már több, mint 150 „zöld” tanúsítvánnyal rendelkező szolgáltató van a városban, de ugyanilyen fontos, hogy hányan érkeznek autóval, és hányan vonattal a látogatók közül. Fontos eredmény, hogy 10 százalékponttal nőtt a vonattal érkezők aránya az elmúlt 5 évben. Bécs célul tűzte ki, hogy olyan várossá váljon, amelyet Európában a legkönnyebb elérni vonattal, ezért hatalmas vasútinfrastrukturális fejlesztések zajlanak jelenleg is.
A fenntarthatósági szabvány és tanúsítási rendszerek közül az előadó kiemelte a Global Sustainable Tourism Council (GSTC) kritériumrendszereit, melyekre a nemzetközileg is ismert és elfogadott „zöld” turisztikai tanúsítványok (pl. Good Travel Seal és Green Key) is épülnek.
A GSTC a rendezvényágazatra is kidolgozott egy kritériumrendszert, amely alapvető iránymutatásként segítheti a MICE terültén működő vállalkozásokat – helyszíneket (Venues), rendezvényszervezőket (Event Organizers), rendezvényeket és kiállításokat (Events & Exhibitions) – a fenntarthatóbbá válásban, ezért a MaReSz, a Világtanács hivatalos magyarországi partnereként vállalta a GSTC MICE kritériumrendszer magyarországi bevezetését.
Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő, a bécsi GD Consulting tanácsadó iroda vezetője, a GSTC tagja, az EU Éghajlati Paktum ausztriai nagykövete a Dunakavicsok turisztikai podcast adásain keresztül is jelentős szerepet vállal az újturizmussal kapcsolatos tudásátadásban.
A GD Consulting tanácsadó iroda szakmai blogjában, számos releváns írás található a bécsi visitor economy gyakorlati működéséről, vagy az újturizmus működési mechanizmusairól, amelyek jól kiegészítik az EventHubon elhangzott előadást.
A teljes prezentáció és a hanganyag letölthető innen.