A második előadás az ESG-felkészülésről szólt: kötelezettségek, lehetőségek és előnyök a KKV szektor számára címmel. Az előadó Lenkey Péter, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség ESG Csoportjának szakmai tanácsadója volt.
Az előadó részletesen ismertette a magyar ESG szabályozás kialakulását, amely az EU-s és német előírásokon alapul. Elmondta: az ESG szemlélet lényege, hogy a vállalatok nemcsak jogszabályi kötelezettségeiknek tesznek eleget, hanem a fenntarthatóságot stratégiai versenyelőnyként használják, miközben környezeti, társadalmi és irányítási szempontokat is figyelembe vesznek a hosszú távú fejlődésük érdekében. Az ESG keretrendszer segítségével a befektetők és a fogyasztók is pontosabb képet kaphatnak a vállalatokról. Az ESG a vállalati működés nem pénzügyi hatásainak széles spektrumát lefedő szempontrendszer, amely fenntarthatósági fókuszból vizsgálja a vállalkozások környezeti (Environmental), társadalmi (Social) és irányítási (Governance) hatásait.
A 2024. január 1-jén hatályba lépett magyar ESG törvény a számviteli törvény és a könyvvizsgálói törvény módosításával valósította meg a jelentéstételi kötelezettséget előíró CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) irányelv átültetését.
A ESG törvénybe számos rendelkezést ültettek át a CS3D (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) Vállalati Fenntarthatósági Átvilágítási Irányelvből is, az általános átvilágítási kötelezettségen túl a Kockázatelemzési és a Panaszkezelési rendszer is az uniós normán alapszik a hazai törvényben.
A környezeti dimenzióban a klímaváltozás, károsanyag-kibocsátás, biodiverzitás, energiahatékonyság és hulladékgazdálkodás kap hangsúlyt.
A kiemelt társadalmi szempontok között szerepel a vevői elégedettség, az adatvédelem, az emberi jogok és a munkaügyi normák betartása.
A kiemelt vállalatirányítási aspektusok közé a kockázatkezelés, korrupció megelőzése, a vezetői kompenzáció rendszere és a bejelentő rendszerek kialakítása tartozik.
Az ESG beszámolóban a vállalkozásoknak szerepeltetni kell azokat az információkat, amelyek alapján megállapíthatók a tevékenységük fenntarthatósági kérdésekre gyakorolt hatásai.
Az ESG beszámoló elkészítéséhez a vállalkozások igénybe vehetik majd az ESG tanácsadók segítségét. Az elkészült ESG beszámolókat akkreditált ESG tanúsító auditálja, amely kapcsán azt kell megvizsgálni, hogy az ESG beszámoló megfelel-e a fenntarthatósági szakmai szempontoknak.
A tőzsdén jegyzett nagyvállalatok és a további nagyvállalatok a beszámolási kötelezettséget az első évben oly módon teljesíthetik, hogy nem kell tanúsíttatni a beszámolót, hanem elegendő egy előauditot kérni és sem az ESG beszámoló, sem az előaudit eredménye nem nyilvános és nem kerül közzétételre. A tőzsdén jegyzett kkv-kra nem vonatkozik ez a lehetőség, ennek indoka, hogy számukra 2027-ig elegendő felkészülési idő áll rendelkezésre.
Lenkey Péter részletesen beszámolt az ESG-hez köthető versenyképességi, hatékonysági összefüggésekről és egy KKV potenciális ESG életútját is felvázolta a 2024-2027-es időszakra. Ennek kapcsán elmondta, hogy érdemes adatokat gyűjteni az ESG kérdőív mentén és egy ESG helyzetképet alkotni a vállalat állapotáról. A zöld átálláshoz szükségesek beruházások, melyek finanszírozására kedvezményes zöld hitel vehető fel. Ennek során kap a cég a banktól is egy kérdőívet, amit az MNB ajánlás alapján állítottak össze. Ez után megvalósítja például a tervezett napenergiás beruházást, illetve elkezd ESG intézkedéseket bevezetni, pl. dolgozói elégedettségi felmérés, családbarát környezet, nyári táborok támogatása, visszatérő kismamák részmunkaidős foglalkoztatása, vállalatirányítási rendszerek fejlesztése az adatgyűjtés érdekében. Bevezeti az ESG szempontokat a beszállítói láncában, illetve magára nézve is alkalmazza beszállítóként. Kockázatkezelési rendszert alakít ki. Összeáll egy komplett ESG stratégia konkrét intézkedéseket tartalmazó tevékenységi tervvel és már működik egy hatékony adatfeldolgozó rendszer.
Lenkey Péter bemutatta az MGFÜ által kínált támogatási programokat és eszközöket is, amelyek célja a KKV-k ESG felkészítése, az energiahatékonyság javítása és a fenntartható fejlődés előmozdítása.
A teljes prezentáció és hanganyag ide kattintva érhető el.
Panelbeszélgetés a MaReSz Fenntartható rendezvényszervezés